Konferencja o związkach filozofii i nauki w XVII wieku

„17th Century Philosophy, Its Sources and Continuations in Natural Sciences: Astronomy - Astrology – Medicine” to tytuł konferencji międzynarodowej, która odbędzie się w dniach 8-10 września 2021 r. Kolejna edycja corocznego, ogólnopolskiego wydarzenia dotyczącego siedemnastowiecznej filozofii tym razem będzie mieć miejsce w Łodzi. Konferencję organizuje Centrum Filozofii Przyrody UŁ i Katedra Historii Filozofii UŁ. Wykłady odbędą się w systemie hybrydowym.

Przedmiotem zainteresowań uczestników kolejnej edycji konferencji są związki XVII-wiecznej filozofii z wczesnonowoczesną nauką. Celem działań zebranych podczas wydarzenia badaczy jest wskazanie i analiza powiązań oraz wzajemnych inspiracji, jakie można zauważyć między myślą filozoficzną siedemnastego stulecia a refleksją naukową, w szczególności w obszarze matematyki i nauk przyrodniczych.

Science które widnieje w tytule konferencji, nie jest przyjmowane przez nas w znaczeniu współczesnym, ograniczanym często tylko do nauk ścisłych. W czasie naszej konferencji usłyszymy relacje z badań dotyczących rozwoju nauki, który był bardzo pogmatwany, pełen ślepych uliczek i zaułków. Interesuje nas w szczególności to, co nam współczesnym wydaje się problemem rozwiązanym i zapomnianym, a dawniej pozwoliło na najdonioślejsze odkrycia – wyjaśnia dr Marcin Leszczyński z Instytutu Filozofii UŁ.

Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, można znaleźć m.in. obronę i krytykę wiwisekcji w XVII wieku, kopernikańską krytykę tradycyjnych założeń astronomii czy wykład plenarny o różnych, często zaskakujących, rozumieniach materializmu – postawy filozoficznej uważanej dziś za fundament naukowości.

W wydarzeniu weźmie udział gościć wielu znamienitych gości z Polski i ze świata, między innymi:
•    André Goddu (Stonehill College, Easton, Massachusetts)
•    Adam Grzeliński (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
•    Jozef Matula (Palacký University Olomouc)
•    Bogusław Paź (Uniwersytet Wrocławski)
•    Joanna Usakiewicz (Uniwersytet w Białymstoku)
•    Charles T. Wolfe (Université Toulouse)

Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 września 2021 r. w auli im. prof. I. Lazari-Pawłowskiej (III piętro w budynku Wydziału Filozoficzno-Historyczny UŁ przy ul. Lindleya 3/5 w Łodzi). Więcej informacji, w tym pełen program wydarzenia, można znaleźć na fanpage’u wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2614204308873637/

Wydarzenie będzie również dostępne na YouTube

Źródło: Wydział Filozoficzno-Historyczny

Redakcja: Centrum Promocji UŁ